Wywiad z barmanem Domu Whisky

Wywiad z barmanem Domu Whisky

Szymon  Guz i Charles Maclean podczas otwarcia Domy Whisky

W Jastrzębiej Górze powstał Dom Whisky wzorowany na szkockich destylarniach. Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej szczegółów na jego temat. Porozmawialiśmy z osobą, która w Jastrzębiej Górze o whisky wie wszystko. Szymon Guz mówi, że Dom Whisky, to nie tylko miejsce jego pracy, to także jego pasja.


IP:tourism : Czym zajmujesz się w Domu Whisky?

Dom Whisky : Jestem barmanem oraz edukuje w temacie whisky.

IP:tourism : Kto wymyślił powstanie Domu Whisky?

Dom Whisky : Był to pomysł właścicieli podpierany naszymi argumentami. Whisky jest naszą wspólną pasją i miłością, dlatego zdecydowaliśmy się na wystawienie należytego pomnika królowej alkoholi.

IP:tourism : Dlaczego Dom Whisky, a nie Dom Win?Coctail Bar Max przy Domu Whisky

Dom Whisky : Whisky jest pasją właścicieli oraz moją, wspólnie zwiedziliśmy wiele destylarnii i pokochaliśmy ten trunek. Byliśmy również w wielu winnicach i innych gorzelniach ale najbardziej urzekła nas właśnie whisky.

IP:tourism : Dlaczego akurat w Jastrzębiej Górze powstał Dom Whisky?

Dom Whisky : Dom powstał w Jastrzębiej Górze, ponieważ tuż obok domu znajduje się nasz Coctail Bar, który od wielu lat cieszy się ogromną sławą, a nadarzyła się okazja zakupu sąsiedniej działki gdzie właśnie powstał pierwszy w Polsce Dom Whisky. Poza tym wszyscy pochodzimy z tych terenów i nie spieszymy się z przeprowadzką w inne miejsce. Innym powodem powstania Domu w Jastrzębiej Górze jest to, że whisky bardzo związana jest z morzem i często porównujemy jej kolor do barw bursztynów.

IP:tourism : Jak poznawałeś tematykę whisky?

Dom Whisky : Odkąd zacząłem interesować się alkoholem, whisky zawsze najbardziej mnie intrygowała ze względu na swoją bogatą historię, różnego rodzaju ciekawostki i różnorodność smaków. Natomiast podejmując pracę w obecnej firmie zostałem jeszcze bardziej zarażony miłością do tego trunku przez szefa, Pana Andrzeja oraz moich starszych przyjaciół Daniela i Marcina. Dzięki podróżom z szefostwem udało mi się zwiedzić kilkanaście szkockich destylarnii, gdzie na własne oczy mogłem poznać dogłębnie każdy proces produkcyjny whisky. Z bardziej znanych destylarnii  jakie udało nam sie zwiedzić to np. Glenfiddich, Balvenie, The Glenlivet czy Macallan.

Przed wejściem do Domu Whisky
IP:tourism : Z jakiego regionu Szkocji lubisz najbardziej whisky i dlaczego?

Dom Whisky : Próbuję bardzo dużo różnych whisky i mam kilka swoich faworytów, ale generalnie gustuję w delikatniejszych i słodszych destylatach, czasami z lekką dymną nutką, bardzo odpowiadają mi whisky starzone w beczkach po takich winach jak sauternes, porto, sherry lub tokaj, ponieważ mają bardzo rozwiniętą paletę aromatyczną i smakową. Lubię Edradour - Chateau d' Yquem finish (21 letnią) produkowaną w hrabstwie Perthshire, w Szkocji.

IP:tourism : Jak powinno podawać się whisky?

Dom Whisky : Whisky powinno sie podawać tak jak się lubi. Jedni lubią z lodem inni w czystej postaci lub z jakimś dopełnieniem. Jednak żeby wyczuć pełen bukiet aromatyczny whisky powinno się ją degustować w specjalnych kieliszkach w kształcie tulipana w temperaturze pokojowej. Jeśli w aromacie przeszkadza nam zbytnio zapach alkoholu (szczególnie w wersjach cask strength) możemy dodać kilka kropel źródlanej wody (bukiet aromatyczny bardziej się otworzy).

IP:tourism : Jak i kiedy pije się whisky w Szkocji? W Domu Whisky

Dom Whisky : W Szkocji z regóły pije się whisky na czysto lub z dodatkiem źródlanej wody w kieliszkach przypomnijacących kształtem tulipana, czasami Szkoci piją whisky w szklaneczkach typu old-fashion (zwanych potocznie whiskaczówką lub whiskówką) z dodatkiem lodu. Dziesiątki i setki lat wstecz Szkoci pili whisky z naczyń zwanych Quaich (z gaelic: kubek, filiżanka). Było to naczynie najczęściej wykonane z metalu posiadające dwa uchwyty. Whisky pito przy wielu okazjach między innymi na weselach, przed bitwami, po bitwach, przy okazji godzenia się zwaśnionych klanów itd. Dzisiaj Quaich'a używa się na ważnych ceremoniach i uroczystościach. 

IP:tourism : Jakie błędy popełniają najczęściej bary przy podawaniu whisky?

Dom Whisky : Najczęstszym błędem popełnianym w barach lub hotelach jest brak konwersacji między barmanem i gościem przed podaniem trunku. Często jest tak, że gość prosi o whisky, a barman nie pytając polewa ją od razu na lodzie lub bez zapytania dolewa coli lub innych szprycerów.

IP:tourism : Ile czasu powstawał Dom Whisky?

Dom Whisky : Budowa Domu Whisky zajęła 1,5 roku.
W Domu Whisky
IP:tourism : Jak i z czego powstał Dom Whisky?

Dom Whisky : Dom Whisky został wykonany z naturalnych materiałów podobnie jak szkockie destylarnie. Elewacja budynku obłożona jest piaskowcem, a dach pokryty jest łupkiem kamiennym. Całość zwieńczono pagodą, charakterystyczną dla szkockich suszarni słodu. We wnętrzu dominują takie materiały jak dąb, kamień, skóra oraz bawełna.

IP:tourism : Wnętrze domu prezentuje się bardzo ciekawie, drewniane stoły z wypalonymi mapami oraz gabloty z różnymi markami whisky, to chyba coś więcej niż miejsce do degustacji i odpoczynku?

Dom Whisky : Dom Whisky ma pełnić również rolę edukacyjną, dlatego wpadliśmy na pomysł wypalenia na wszystkich stołach map z regionami produkcyjnymi whisky z całego świata oraz ze scenami ukazującymi pracę w destylarniach. Wypalaniem tych motywów zajmował się nasz zaprzyjaźniony artysta. W narożnikach domu znajdują się gabloty z ekspozycją produktów naszych partnerów, są to najpopularniejsze obecnie whisky na naszym rynku oraz gatunki niespotykane w naszym kraju.

IP:tourism : Czy istnieją podobne Domy Whisky do waszego w Europie bądź na świecie?

Dom Whisky : Nie słyszeliśmy o podobnych projektach, natomiast są miejsca, które posiadają podobną kolekcję albo nawet i większą. Słyszałem, że w St. Moritz jest pałac gdzie właściciel zgromadził imponującą ilość alkoholu. Również w Bolonii jest sklep gdzie można wybierać spośród 40tyś. butelek, głównie whisky, cognac'ów i brandy.
Przed Domem Whisky
IP:tourism : Czy masz jakiegoś guru związanego z tematyką whisky? Jeżeli tak, to kogo? I za co go cenisz?

Dom Whisky : Na pewno najbardziej cenię Pana Jarosława Urbana, którego udało mi się poznać osobiście. Jest on moim największym autorytetem ponieważ swoje pierwsze kroki związane z edukacją w temacie whisky zawdzięczam książkom Pana Jarosława. Do dzisiaj potrzebując informacji związanych z danym destylatem lub destylarnią sięgam po jego książki. Drugą osobą którą poznałem i która podzieliła się ze mną swoją wiedzą jest Charles Maclean uznawany za największy na świecie autorytet w dziedzinie whisky. Jest to człowiek o ogromnej wiedzy i wspaniałym poczuciu humoru.

IP:tourism : W czym podajecie whisky?

Dom Whisky : Whisky podajemy tak jak sobie gość życzy, a jeśli prosi o naszą sugestię, to serwujemy w kieliszkach "nosing glass", zbliżonych kształtem do tulipana.

IP:tourism : Widziałem przed Domem Whisky beczki, czy był w nich alkohol?

Dom Whisky : Są to oryginalne beczki w których dojrzewała whisky. Na jednej z nich umieszczony jest napis mówiący o tym, że złożono do niej destylat w 1965r, a wiem, że rozlany był w 2005r z okazji jej 40-lecia oraz założenia zaprzyjaźnionego sklepu w Niemczech.

Kominek w Domu Whisky
IP:tourism : Co ciekawego możemy zobaczyć w Domu Whisky?

Dom Whisky : Wchodząc do domku, przechodzimy przez salkę kominkową i dochodzimy do dębowego baru, za którym znajduje się imponująca ściana wypełniona po brzegi różnymi rodzajami whisky. Dom posiada piętro, na którym w komfortowych lożach możemy odprężyć się przy kieliszku whisky. Dodatkowo możemy  podziwiać ryciny i gabloty z bogatą ekspozycją butelek. Jednak najciekawszym miejscem jest piwniczka, którą nazwaliśmy "Rajem". Znajdują się w niej bardzo rzadkie destylaty. Są tam bardzo stare i limitowane edycje  pochodzące ze zniszczonych lub nie destylujących już gorzelni.

IP:tourism : Kto was odwiedza?

Dom Whisky : Jesteśmy miejscem otwarym dla wszystkich zainteresowanych tym magicznym trunkiem. Słyszymy takie opinie, że jest to miejsce dla koneserów, lecz nie jest to prawda. Dom Whisky został stworzony dla miłośników whisky i tego się trzymajmy! Odwiedzają nas wszyscy, kobiety, mężczyźni, również znane osoby.

IP:tourism : Ile gatunków whisky macie i jak kształtują się jej ceny?

Dom Whisky : Obecnie w kolekcji posiadamy ok 800 różnych butelek pochodzących z całego świata. Obok szkockiej i irlandzkiej mamy whisky z USA, Kanady, Indii, Tasmanii, Nowej Zelandii, Niemiec, Belgii, Holandii, Japonii itd. Ceny whisky zaczynają się od 12 zł za 50ml. Na dzień dzisiejszy najdroższą pozycją jest Glenfiddich Vintage z 1972 (300 zł za 50ml).

Przed Domem Whisky
IP:tourism : Słyszeliśmy, że whisky nie jest lubiana przez kobiety. Czy to prawda?

Dom Whisky : To nie jest prawda, odwiedza nas wiele kobiet. Jesteśmy w stanie przekonać każdą kobietę do whisky. Na początek polecam różne formy kremów z dodatkiem miodu wrzosowego, potem drinki. Każdej z pań jesteśmy w stanie przygotować smakujący napój z whisky.

IP:tourism : Czy można u was kupić buteleczkę whisky, czy degustacja odbywa się tylko na miejscu?

Dom Whisky : Pewnie, że można kupić całą butelkę. Dodatkowo można u nas zdeponowanać ją w piwniczce "Raj". Jest to bardzo ciekawy pomysł (także na prezent). Whisky taka sygnowana jest nazwiskiem jej właściciela i czeka na jego przyjscie w piwniczce. Do  takiej whisky polecamy również cygara dominikanskie bądź z Hondurasu - świetnie komponują się z whisky. Ale to trzeba sprawdzić samemu, więc zapraszam wszystkich do naszego Domu Whisky.

IP:tourism : Pozostaje mi tylko życzyć Wam satysfakcji z prowadzenia tak wyśmienitego miejsca i dziękuję za miłą i ciekawą rozmowę.
 
Dom Whisky : Dziękujemy i zapraszamy na szklaneczkę :) 

IP:tourism : OK 


 
zdjęcia: IP:tourism & www.domwhisky.pl

 
Porozmawiaj na forum o Domy Whisky

 

czytaj więcej - kolejne ciekawostki na temat Karwi

Galerie Karwia

Najnowsze oferty noclegów w Karwi:

www.karwia.com 2024