Karwia - oceny wg. turystów:
średnia 4.18 na podstawie 121 opinii
Karwia-ogólnie:

Karwia to jedno z niewielu miejsc nad Morzem Bałtyckim, które trzyma się swojej rybackiej tradycji. Niesamowity nadmorski krajobraz, w którym dominują zabudowania pamiętające wiek XIX, pozwala skutecznie oderwać się od codzienności. Czas płynie tu wolniej, świat jest piękniejszy. Karwia leży między Jastrzębią Górą a Dębkami...

Teoria i historia

Administracyjnie Karwia jest dzisiaj częścią Władysławowa i ma status sołectwa. Dawniej była wioską rybacką zamieszkiwaną przez Kaszubów. Ma naprawdę długą historię, istnieje bowiem już od XIII w. - pierwsze dokumenty wspominające o niej pochodzą z roku 1274.

Legenda chętnie powtarzana szczególnie przez starszych mieszkańców Karwi głosi, że w roku 1464 podczas wojny polsko-krzyżackiej odpoczywał w tych okolicach jeden z polskich oddziałów, dowodzony przez późniejszego hetmana Piotra Dunina. Napotkał on w okolicznych borach mały oddział krzyżacki, który to dziarsko rozbił w pył. Gościnni mieszkańcy wioski, która wówczas nazywała się Karven, z wdzięczności urządzili na cześć dzielnych rycerzy wielką fetę.

 Przez wieki mająca charakter osady rybackiej Karwia zaczęła nieco się zmieniać w latach międzywojennych. Wtedy to pojawiało się tutaj coraz więcej letników, którzy chętnie wracali w kolejnych latach. Co ciekawe, wiele zabudowań we wsi pamięta nawet lata 90. XIX wieku – to nadaje Karwi niepodrabialnego charakteru. Osada w całości znajduje się w granicach Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, zaś jej pas przybrzeżny objęty jest ochroną jako część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Karwia dzisiaj – oczami turystów:

Miejsc takich jak Karwia powinno być nad Bałtykiem znacznie więcej – ale jest tylko jedno, wyjątkowe i niepowtarzalne. Wypoczywa się tutaj jak nigdzie indziej. Każdy z nas ma jakiś swój wymarzony obraz beztroski, który najczęściej zawiera drewnianą wiejską chatę, obok niej płot i bujny ogródek, a poza tym bliskość morza, nieco dziką plaże i morską bryzę. Uwaga – spełnienie takich marzeń tylko w Karwi ;)

Wioska od morza oddzielona jest pasmem wydm porośniętych sosnowym lasem. Wyjść na plażę jest kilka, każde bardzo malownicze, wyglądają jak brama do słonecznego, morskiego świata :) Sama plaża jest bardzo szeroka, ma nawet 80 m, a piasek na niej to najlepszy piasek na polskim wybrzeżu. Jest złocisty i drobniutki, bardzo wygodnie się na nim leży, a zamki z niego zbudowane przez naszych milusińskich koniecznie trzeba uwiecznić na zdjęciu – takie są piękne! ;)

To super miejscówka na urlop z dzieciakami. Wczasy w takich okolicznościach przyrody, z daleko od komputera i tabletu, nie tylko będą wspaniałym odpoczynkiem od codziennego zgiełku, ale i poszerzeniem horyzontów. To przeurocza wioseczka jakby ukryta przed światem, a przecież w świetnym miejscu, tylko kilkanaście kilometrów od centrum głośnego Władysławowa. W Karwi nigdy nie jest tłoczno i hałaśliwie – ci, którzy tu przyjeżdżają, szanują prywatność i prawo do odpoczynku innych. Imprezowicze się tu nie odnajdą, powinni od razu pojechać do sąsiednich Dębek lub Jastrzębiej Góry, które są znane z modnych klubów i dyskotek.

Ci, którzy najlepiej odpoczywają podczas samotnego urlopu, też będą się tu fajnie czuli. Kameralny klimacik, cisza, spokój – idealne miejsce, żeby się zaszyć, pobyć w spokoju sam na sam ze sobą, pomyśleć, a może i tworzyć... Artystom na pewno odpowiada atmosfera Karwi. A jeśli planujemy urlop z naszą drugą połówką – w Karwi będzie nam wspaniale, przytulnie i zacisznie. Miesiąc miodowy w Karwi przebija wszystkie zagraniczne podróże poślubne!

Jeśli chodzi o bazę noclegową, przeważają kwatery prywatne, domki letniskowe i pensjonaty. Nie znajdziemy tu luksusowych hoteli – to nie ten klimat, taki hotel zaburzałby porządek panujący w Karwi. Działa tu też kilkanaście restauracji i barów – spokojnie, jest gdzie napić się piwka ;) Z racji długich rybackich tradycji grzechem byłoby podczas pobytu w Karwi nie zjeść rybki prosto z morza.

Nie ma drugiego takiego miejsca nad Bałtykiem jak Karwia. Można się tu poczuć jak na wakacjach u babci – jest przytulnie, zacisznie, a nadmorski krajobraz zapiera dech w piersiach. Niby to miejsce oddalone od cywilizacji – a tak łatwo tu dotrzeć! Odpoczynek całkowity, absolutne naładowanie akumulatorów? To może się udać tylko w Karwi...

Zapraszamy serdecznie do Karwi!

Warto zobaczyć
0
0
Plaża między Dębkami a Karwią

Idealne miejsce na piesze wędrówki. Zapraszamy do galerii.

czytaj więcej
4
Zachód słońca na plaży w Karwieńskich Błotach

Karwieńskie Błota leżą tuż obok Karwi. W 10 minut dojdziemy z centrum miejscowości bezpośrednio na plaże. Dla takich widoków warto zrobić sobie taki spacer.

czytaj więcej
4
Źródełko Przypomnienia w Ostrowie

Nadmorskie miasteczko Ostrowo jest bardzo malowniczą okolicą. Ale jest miejsce warte odwiedzenia to „Źródełko Przypomnienia” które znane jest ze swoich właściwości leczniczych.
Miejsce znajduje się na uboczu, przy polnej drodze pomiędzy Ostrowem a Karwieńskimi Błotami. To doskonały przystanek na trasie wycieczki pieszej czy rowerowej.

czytaj więcej
Zamek w Krokowej
Niełatwo jest opisać słowami atmosferę niezwykłych miejsc. Miejsc, w których nasze ślady krzyżują się ze śladami królów, arystokratów, filozofów i art...
czytaj więcej
5
Ścieżka przyrodniczo-leśna w Białogórze
Będąc w Białogórze koło Dębek warto przejść na plażę ścieżką dydaktyczną, która pokazuje unikatową przyrodę bagien, torfowisk i lasów nadmorskich.
czytaj więcej
5
Warto zobaczyć - zobacz więcej
Warto wiedzieć
2
2
Najczęściej zadawane pytania przez turystów o Karwi

Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej zadawanych pytań o Karwi  i odpowiedzi na nie.

czytaj więcej
2
179 osób tworzy MEGA NAPIS

Leżymy na piasku i tworzymy napis Karwia :)

179 osób zaangażowanych w akcję ! Dziękujemy wszystkim !

 

czytaj więcej
5
Jakie muszle występują w Bałtyku?

Na piaszczystych plażach Morza Bałtyckiego, każdy wczasowicz czy turysta spacerując brzegiem morza szuka bałtyckich muszli i muszelek. Są różne spiczaste, płaskie, kolorowe, okrągłe i podłużne. Mogą być trochę połamane, gdyż ciężko jest znaleźć całą i nieuszkodzoną, a każda jest inna i niepowtarzalna....

czytaj więcej
Karwia - ujście rzeczki Karwianka do morza
Rzeczka nazywana także Kanałem Karwianka. Wpływa wprost do Bałtyku na granicy pomiędzy Karwią a Karwieńskimi Błotami...
czytaj więcej
2
Białogóra - miejscowość między Karwią, a Łebą
Białogóra to urokliwa miejscowość wypoczynkowa, znajdująca się między Karwią, a Łebą i położona ponad kilometr w głąb stałego lądu. Wieś rozwija się j...
czytaj więcej
5
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Karwia.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!